Říjen 2014

Jak na proslov na oslavě narozenin?

4. října 2014 v 16:31
Zákaz stresování se
Pokud vás někdo požádal o tento akt na oslavě svého kamaráda, nebo někoho ze členů rodiny a nikdy před tím, jste nic takového nedělali, tak se dostaví strach. Nejzákladnější částí je zbavit se této nervozity a stresu z toho, že se zakoktáte, nebo že na něco zapomenete, nebudete vtipní...
Lék na stres vám asi přesný nedám, každý člověk je jiný. Někomu pomáhá napít se něčeho tvrdého, ale zas vám nedoporučuji se střískat, aby se nestal jetě nějakej větší průser. Stačí tak trochu do nálady.
Dobrá rada je, když se před daným dnem pořádně vyspíte, den před tím budete relaxovat a budete umět proslov i pozpátku. To vás hodně uklidní. Samozřejmě, že si to můžete i sepsat na papírek a vzít si ho s sebou, ale mluvit by jste měli z patra a dívat se lidem do očí.

Rodina
Proslov na rodinné oslavě by jste měli hodně promyslet, aby jste neřekli něco nevhodného nebo sprostého, co by mohlo poškodit oslavence. Proto volíme i správné vtipy, ne takové, kterými bychom mohli prozradit rodinně o oslavenci něco nevhodnýho.

Kamarádi
V kamarádském prostředí se na proslovu bát zas tak nemusíme. Pokud řeknete něco špatně, všichni se akorát zasmějou. Řeknete perverzní vtip na oslavencův účet? Nevadí. Tady je všechno povolené. Zakoktáte se? Myslím, že i to se dá snadno přehlédnout.

Jak začít?
Tohle snad ví i ten, co nikdy žádnej proslov neslyšel. Uvítání zúčastněných a poděkování toho v jakém počtu se oslava odehrává. Pokud je tam lidí míň, než se předpokládalo, je dobré prohodit něco v tom smyslu, že se někteří nemohli dostavit kvůli neodkladné práci nebo málo financí, ale důležité je, že přijeli ti nejbližší, kteří si rádi čas udělali a ostatní popřejí sice později, ale na oslavence určitě nezapomněli.

Představte se
Pokud je možné, že vás ostatní neznají, představte se a řekněte ostatním, co pro oslavence znamenáte a proč právě vás si vybral jako řečníka. Můžete říct i nějakou vtipnou historii, jak jste se seznámili (ale aby to nebylo zas nekonečně dlouhý).

Další část
Když se bavíme o věku,tak pokud je dannému člověku už let víc, je dobré snížit tuhle věkovou hranici. Nejlepší věk je 20, takže použijte 20tku. Pokud je mu ale víc jak 60, stačí snížit na 40. Prostě si s tím pohrajte. Když je člověk mladší můžete říct naopak, že už stárne a za chvíli půjde do důchodu. Sice ho to moc nepotěší, ale zatím to bude hrát s humorem.

Poté přikročte k přání. Popřejte mu za všechny všechno to, co se patří. Štěstí, zdraví, úspěchy ve škole nebo v kariéře, pokud dotyčný čeká dítě, tak mu přát to, aby bylo podobné jako on/ona, a tak dále podle situace, v které se právě nachází.... to si snad každý zvládne vymyslet.

Dobrá zmínka je také o smyslu života. Sice je to moc filozofické téma, ale je fajn přihodit pár slov k tomu, aby si člověk začal užívat a splňovat si sny, které si vždycky přál, protože smysl není jen v tom chodit od rána do večera do práce, udělat si večeři, jít spát a ráno zase od znova.